Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator


Budapešť - Mosty

Dunaj protéká Budapeští zhruba v délce 30ti kilometrů. Jeho šířka dosahuje místy až 600 metrů. První most přes Dunaj vystavěli Římané, byl však pouze dřevěný a po určité době ztrouchnivěl. Další most byl pontonový a vydržel o poznání déle. Stále však narůstala nutnost vybudovat most plnohodnotný, zvláště když se na zimu musel pontonový rozebírat. V roce 1842 tedy začala stavba Řetězového mostu.

Řetězový most (Lánc híd)

Slavnostní otevření proběhlo v roce 1848, stavbu řídil anglický stavitel Adam Clark. Pilíře mostu připomínají antické vítězné oblouky a řetězy jsou ukotveny v podzemních komorách. Váže se k němu celá řada legend, například o tom, že lvi, kteří střeží jeho vstup, nemají jazyk, anebo že se za deště zasouvá do navazujícího tunelu. V prvopočátku na něm bylo zavedeno mýtné a to i pro šlechtu, která se s tím nechtěla smířit a vše objížděla oklikou.

Markétin most (Margit híd)

Markétin most byl dostavěn v roce 1876 jako druhý v pořadí. Na jeho stavbě se pro změnu podíleli stavitelé z Francie. Most leží na jižním cípu Márkétina ostrova. 1944 byl most částečně zničen Wermachtem. Tato tragédie byla o to horší, že nebyla plánovaná, nálože prostě nečekaně explodovaly. Při pohledu shora most připomíná písmeno Y. Je to způsobeno rozdvojením na jednom z konců.


mosty v Budapešti most v Budapešti Budapešťský most

Most Svobody

Pod tímto mostem má Dunaj největší hloubku na území města. Byl vystavěn v roce 1896 a je tedy čtvrtým nejstarším dochovaným mostem v Budapešti. Byl slavnostně pokřtěn samotným císařem. Jeho konstrukce vzdáleně připomíná Eiffelovu věž v Paříži. Zajímavostí jsou všudypřítomné zámečky od turistů.

Alžbětin most

Most je pojmenován podle Císařovny Sissi. V roce 1964 byl přebudován a vznikl tak první lanový most v Evropě. Nemá žádné pilíře a je dlouhý 380 metrů. Je také velmi široký, v současnosti po něm vede šesti proudá silnice.

Všechny mosty v Budapešti byly za 2. světové války významně poškozeny Německou armádou. Jejich rekonstrukce probíhala až na Alžbětin most dle přesné historické předlohy. Mezi další mosty patří Arpádův, který je nejdelší ve střední Evropě (982 m), Petöfiho most, několik nových silničních a železničních.

most přes Dunaj Most Budapešť mosty v Budapešti

 Online rezervace hotelu

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, Ubytování Alpy, Tipy na výlet a webové kamery, Lago di garda ubytování, dovolená Chorvatsko, dovolená Bulharsko, dovolenka za najnižšie ceny, Vaša vysnívaná dovolenka v Chorvátsku za Last minute ceny, školení a firemní akce Praha, odkazy, Livigno