Výlety z Budapešti

Při delším pobytu v Budapešti doporučuji navštívit i její nejbližší okolí. Řeka Dunaj zde dramaticky mění svou vizáž, protéká bohatou a téměř nepoškozenou přírodou a leží zde 3 krásná historická města.

Szentendre

Toto malebné městečko je proslulé svou uměleckou čtvrtí, ve které najdete více než 100 muzeí a galerií nejrůznějších druhů. Po příjezdu vám zprvu přijde, že jste zavítali spíše do nějakého moderního, nově vystavěného města. Není tomu tak, Budapešťané se často stěhují právě do toho městečka a rozšiřují jeho okraje moderní zástavbou. Centrum se nese v historickém duchu. Nejznámější dominantou města je srbský kostel, který leží na kopci, ze kterého je hezký výhled na celé město. V úplném centru naleznete pohlednicové náměstí s domy bohatých měšťanů z 18. století. Nachází se zde také malý srbský kostel, ve kterém však probíhají řecké pravoslavné obřady. Jak jsem již psal, ve městě je nepřeberné množství muzeí a galerií. Nejznámější je Ferenczyho muzeum vystavující díla Károlyho Ferencze a jeho dětí. Kousek za městem se nachází Maďarský historický skanzen. Expozice zahrnuje 10 vesnic a je skutečně rozsáhlá. Naleznete zde skutečné domy, kostely, mlýny, statky, dílny, kovárny a další. Nic zde není původní, ale přivezeno z různých koutů Maďarska. Je to opravdu zajímavá ukázka historického Maďarska. Nejjednodušší cesta do Szentendre vede pomocí HÉV z Batthyány tér.

  

Visegrád

Cesta do Visegrádu je nejlepší buď lodí anebo autobusem z Szentendre. Dunaj je v těchto místech nejmalebnější po celé délce svého toku. Ve městečku naleznete citadelu a Římanskou pevnost. Postupně se však rozrůstala a dnes zabírá plochu více než 18 hektarů. Na hradě byl také vězněn Vlad Napichovač, podle něhož vznikla legenda o Drákulovi. V době turecké okupace byla pevnost a palác v jednom téměř zničen. V roce 1930 započala citlivá rekonstrukce. Zimavostí je muzeum vražedných nástrojů, jako jsou gilotiny, napichovadla na kůly nebo celá popraviště.

Esztregom

Esztregom, neboli Ostřihom leží zhruba 20 kilometrů proti proudu řeky z Budapešti. Dostanete se sem nejlépe autobusem z Szentendre nebo Visegrádu. Jet se dá i lodí. Naleznete zde největší kostel v Maďarsku, ve kterém byl navíc korunován král Štěpán prvním Uherským králem. Z původní baziliky se toho však v původním stavu mnoho nedochovalo, jen poněkud strašidelná krypta. Vše ostatní bylo v 19 století vyzvednuto z ruin a znovu postaveno. Přístupná je i věž, ze které se nabízí hezký výhled na město a jeho okolí (při hezkém počasí se dá dohlédnout až do Slovenska). Ve městě je také několik muzeí, mezi nejznámější patří Křesťanské s církevními sbírkami.

Blatenské jezero

Blatenské jezero neboli i nám dobře známý Balaton zná téměř každý, minimálně ti, kteří si prožili alespoň část života v minulém režimu. Balaton leží asi 100 km na severozápad od metropole a je dobře dostupný i na jednodenní výlet. Je největším jezerem ve střední Evropě, jeho plocha zabírá téměř 600 metrů čtverečních. Voda v jezeře je poměrně čistá a v létě i příjemně prohřátá. Je to způsobeno i tím, že největší hloubka je 3 metry. Až na výjimky je zakázáno používat motorové čluny, proto je jezero klidnou oblastí. Okolí je hezké a pro Maďarsko tradiční. Daří se tu zejména zemědělství. Oblast se dělí na severní a jižní pobřeží, z nichž každé má svá specifika. Obecně je pro koupaní vhodnější jižní pobřeží, kde je i lepší zázemí (například spousta diskoték a clubů). Sever je ovšem o mnoho malebnější se spoustou zeleně a malých vesniček.

  


 Online rezervace hotelu

Odkazy


Free web templates presented by QARTIN – Our tip: Webdesign, Webhosting, Ubytování Alpy, Tipy na výlet a webové kamery, Lago di garda ubytování, dovolená Chorvatsko, dovolená Bulharsko, dovolenka za najnižšie ceny, Vaša vysnívaná dovolenka v Chorvátsku za Last minute ceny, školení a firemní akce Praha, odkazy, Livigno